20 شعبه درتهران

علت سوختن مداوم فیوز ماکروویو چیست؟

سوختن فیوز ماکروویو

این مورد از ایراداتی می باشد که ممکن است حتی در مدرن ترین  و با کیفیت ترین برندهای تولیدکننده مایکروویو نیز رخ بدهد. اما دلیل ایجاد این مشکل که در تمامی ماکروویو ها رایج است  چیست و چگونه می توان آن را عیب یابی و تعمیر کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی برخی از علت های سوختن فیوز ماکروویو بپردازیم.پس تا انتها همراه ما باشید.

فیوزها قطعات ساده‌ ای می باشند  که سیم آن ها ساخته شده از فلز می باشد.به همین دلیل این قطعات  در دمای بالا ذوب می شوند. هنگامی  که اتصال کوتاهی در این قطعه بوجود می آید، جریان آن از طریق فیوز افزایش می یابد. این جریان که حاوی  گرمای بسیار زیادی  است، سیم موجود داخل فیوز را ذوب کرده و در نهایت سبب شکستن مدار می شود. این افزایش جریان می تواند سبب سوختن فیوز مایکروویو شود.

مایکروویو ها به طور کلی دارای سه قطعه  اصلی دیود، خازن و مگنترون می باشند که باید در زمان عیب یابی و تعمیر فیوز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. باید گفت  سوختن فیوز یکی از علت های خرابی دستگاه مایکروویو می باشد که جهت رفع این مشکل باید دیود و خازن به طور دقیق بررسی شود

از اولین دلایل سوختن فیوز ماکروویو میتوان به خرابی میکروسوئیچ اشاره کرد:

مایکروویو ها  دارای قطعه ایی  به نام میکروسوئیچ‌‌ قفل می باشند این قطعه  در زمانی که درب مایکروویو  باز است مایکروویو را غیر فعال می کند. معیوب بودن میکروسوئیچ‌ می‌ توانند باعث  سوختن فیوز مایکروویو شود. همچنین ممکن است گاهی علت سوختن فیوز مایکروویو و گرم شدن بیش از اندازه  اش به دلیل خرابی فن خنک‌ کننده نیز باشد. از دیگر مشکلات احتمالی دستگاه مایکروویو ایجاد یک اتصال کوتاه در برد الکترونیکی و یا سیم کشی می باشد که برق را به داخل مایکروویو می رساند.

خرابی دیود

یکی از مهمترین قطعات مایکروویو دیود می باشد که سوختن و یا خراب شدن آن می تواند موجب سوختن فیوز مایکرویو شود. به طور کلی وظیفه ی  دیود، تبدیل ولتاژ برق شهری به کمک خازن به ولتاژ مورد نیاز جهت کارکرد صحیح مایکروویو می باشد. برق شهری برای ورود به مایکروویو از مسیر ترانس به مگنترون و سپس از خازن و دیود عبور می کند.برای عیب یابی قطعه دیود مایکروویو تان بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

– زمانی که مایکروویو روشن بوده اما نمی تواند غذا را گرم کند، به معنی سوختن دیود است.

– ایجاد اتصال در هنگام کارکرد دستگاه مایکروویو.

– صدای اتصالی ایجاد شده در دستگاه مایکروویو

– خاموش شدن ناگهانی دستگاه مایکروویو.

خرابی خازن

از دیگر دلایل مهم سوختن فیوز ماکروویو که می تواند موجب سوختن فیوز به طور مداوم شود، بوجود آمدن  اختلال در عملکرد خازن ها و یا سوختن شان به دلایل مختلف می باشد. خازن ها از قطعات مهم تعبیه شده در مایکروویو ها  می باشند که وظایف مهمی  بر عهده دارند. خازن وظیفه ی ذخیره ی  جریان برق ورودی به دستگاه در خود را دارد.زمانی  که مایکروویو شروع به کار می کند، این قطعه برق را آزاد نموده و این عمل  باعث خروج امواج مایکروویو و گرم شدن آن می گردد.

اتصال کوتاه ترانس

به طور کلی علت های سوختن فیوز مایکروویو می تواند وجود اتصال کوتاه در ترانس و سیم کشی دستگاه باشد. ترانس قطعه ای است که اصولا در قسمت پشتیه صفحه‌ گریل تعبیه شده است . می توان  برای قطع کردن ترانس، سیمی که این ترانس را به حفره‌ فیوز حرارتی و دیگر سیم کشی ‌ها وصل  می کند، کشید. البته قابل ذکر است که در بعضی مواقع اتصال کوتاهی وجود ندارد و فیوز مایکروفر بدون هیچ علت خاصی خراب ‌می شود.در این حالت، راه حل تعویض فیوز می باشد.

نحوه رفع مشکل سوختن فیوز ماکروویو

برای عیب ‌یابی و بررسی دقیق علت سوختن فیوز ماکروویو  باید  کارکرد تمامی  قطعات گفته شده را با دقت مورد بررسی و تست قرار دهید تا مشکل دستگاه مشخص شود.

اولین قدم  این است که باید  دستگاه را با رعایت نکات ایمنی از برق جدا کرده وآن را باز کنید.

در اغلب مواقع  لازم است  تا دیود قدیمی تعویض شود و دیود جدیدی جایگزین آن شود. بهتر است این کار توسط تعمیرکاران متخصص در این زمینه انجام شود.

همانطور که گفتیم وظیفه ی خازن ذخیره جریان برق است، و ممکن است زمانی که اقدام به تعمیر ولتاژ آن می کنید، به صورت کامل تخلیه نشده باشد و دچار برق گرفتگی شوید.در صورتی که علت سوختن فیوز ماکروویو مربوط به خازن و دیود نباشد، می توان علت سوختن دستگاه مایکروویو را به خرابی مگنترون ربط داد که برای رفع این مشکل باید دستگاه را به تعمیرگاه های مجاز و تخصصی بسپارید.

به عنوان سخن آخر باید گفت که بهتر است  ایراد یابی و تعمیر دستگاه هایی از این قبیل را به عهده ی افراد متخصص بگذارید.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از مطالعه ی آن لذت برده باشید.

[kkstarratings]
فرم پذیرش آنلاین
فرم درخواست
مقالات آموزشی

نمایندگی تعمیرات بوش

وقتی از نمایندگی تعمیرات یک برند صحبت می شود بطور ناخودآگاه یک مرکز مجهز و بروز برای تعمیرات انواع محصولات آن برند در ذهن نقش

بیشتر »