20 شعبه درتهران

علت کاهش قدرت موتور جاروبرقی

جاروبرقی یعنی مکش

عملکرد جاروبرقی تنها در قدرت مکش آن خلاصه می‌شود زیرا کار جاروبرقی تمیزکردن سطوح است و این تمیزی توسط مکش انجام می‌شود تولید مکش در جاروبرقی توسط موتور صورت می‌پذیرد در واقع با خرابی موتور یا کاهش قدرت آن عملکرد جاروبرقی مختل می‌شود و کارایی لازم را ندارد و حتی نمی‌تواند به عنوان جارودستی عمل کند.

علت کاهش قدرت موتور جاروبرقی

 

کاهش قدرت موتور جاروبرقی می ‌تواند به دلیل عوامل زیر باشد:

  • یکی از علت های کاهش قدرت موتور جاروبرقی کثیف بودن کلکتور

کلکتور در وسط موتور جاروبرقی است و وظیفه آن برق رسانی به تمام قطعات جاروبرقی است به این شکل که با ایجاد جریان برق آرمیچر را وارد فعالیت می‌کند و مکش در جاروبرقی ایجاد می‌شود حال اگر کلکتور کثیف شود باعث کاهش قدرت موتور می‌شود برای حل این مشکل بهترین راه استفاده از تینرهای قوی یا بنزین است.

آرمیچر به کلکتور متصل است در واقع کلکتور بخشی از آرمیچر محسوب می‌شود هنگام تمیز کردن آن محور آرمیچر باید به سمت بالا و کلکتور روی زمین باشد چرا که آرمیچر دارای سیم پیچ هایی است که برخورد مواد شوینده با آن آسیب‌زا است پس باید آرمیچر در سطح بالاتری از کلکتور باشد.

  • خرابی زغال

وظیفه زغال چه در  جاروبرقی سامسونگ و چه در  جاروبرقی بوش و …. انتقال انرژی الکتریکی به کلکتور آرمیچر است و جنس آن از گرافیت یا کربن است که استفاده از زغال بی کیفیت باعث ایجاد جرقه در موتور در قسمت متصل به کلکتور می‌شود و سیم‌پیچ آرمیچر می‌سوزد در این مواقع بعد از تعویض زغال قدرت موتور جاروبرقی به دلیل اینکه سطحی از زغال که می‌بایست با کلکتور تماس داشته باشد به شکل هلال در نیامده و در اثر سایش هلالی شکل شده کلکتور را کثیف کرده است کاهش می‌یابد پس این امر اجباری است.

که قبل از قرار دادن زغال جدید در جای خود باید خودمان در محل تماس زغال و کلکتور حالت هلالی ایجاد کنیم و اگر به صورت اشتباهی خلاف جهت حرکت کند و بچرخد کلکتور سطح زغال را می‌خراشد و از بین می‌برد و حتی با چرخش مجدد به شکل درست به دلیل اصلاح حالت هلالی زغال مدتی زمان می‌برد تا جرقه‌های بین زغال و کلکتور پایان یابد و موتور قدرت اصلی خود را به دست آورد.

  • خرابی یاتاقان‌ ها

یاتاقان وسیله‌ای است که اجازه حرکت نسبی مشخصی بین دو قطعه را می‌دهد در جاروبرقی آرمیچر به کمک یاتاقان می‌چرخد و در صورت خرابی بلبرینگ‌ یا بوش‌ها در چرخش آرمیچر مشکل به وجود می‌آید برای پی بردن به خرابی یاتاقان صدای ناهنجاری به گوش می‌رسد که به دلیل برخورد آرمیچر با کفشک‌های قطب است.

با گروه بهساز سرویس تعمیرات لوازم خانگی در تهران همراه باشید.

  • نیم‌سوز بودن موتور

ازدیگر علت های کاهش قدرت موتور جاروبرقی نیم سوز شدن موتور آن است. موتور که هسته اصلی جاروبرقی است، اگر نیم‌سوز شود قدرت لازم را نخواهد داشت. تشخیص موتور نیم‌سوز از طریق اندازه‌گیری جریان مصرفی دستگاه قابل تشخیص است که یا چندین برابر یک موتور سالم است یا بسیار کم‌تر از جریان مصرفی موتور سالم.

جمع ‌بندی نهایی

جاروبرقی یا هر دستگاه دیگری یک هسته اصلی به نام موتور دارد که با اختلال در آن موتور وسیله مورد نظر به درد نخور تلقی خواهد شد در واقع در جاروبرقی موتور برابر است با انجام کار.

[kkstarratings]
فرم پذیرش آنلاین
فرم درخواست
مقالات آموزشی

نمایندگی تعمیرات بوش

وقتی از نمایندگی تعمیرات یک برند صحبت می شود بطور ناخودآگاه یک مرکز مجهز و بروز برای تعمیرات انواع محصولات آن برند در ذهن نقش

بیشتر »