20 شعبه درتهران

فیلتر جاروبرقی چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی یک بخش بسیار مهم و ضروری در جاروبرقی خانگی می باشد. جاروبرقی که فیلتر قوی نداشته باشد، نمی تواند محیطی بهداشتی و بدون هیچگونه گرد و غباری را ایجاد کند. گرد و غبار و زباله ها ممکن است خطراتی زیادی را برای سلامت انسان ها و همچنین سلامت دستگاه جاروبرقی به همراه داشته باشد. خطرات ناشی از ذرات ریز و گرد و غبار برای سلامت انسان و دستگاه، اهمیت یک فیلتر قدرتمند را دو چندان می کند. در این مقاله سعی داریم به بررسی همه جانبه فیلتر جاروبرقی و کاربرد های آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

انواع مختلف فیلتر جاروبرقی

امروز انواع بسیار مختلفی از فیلتر ها برای جاروبرقی ها تولید شده است. هر یک از این فیلتر ها ویژگی های خاص خودش را داشته و در شرایط مناسب به خود، مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلف فیتلر ها عبارت اند از:

 • فیلتر کیسه ای
 • فیلتر ستاره ای
 • فیلتر پاکتی
 • فیلتر کارتریجی
 • فیلتر هپا

امروزه فیلتر هپا و فیلتر کیسه ای برای جاروبرقی های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شایان ذکر است که فیلتر های هپا به دلیل ویژگی های بی نظیر و کیفیت بالایی که در تولید دارند، انتخاب اول افراد متخصص هستند.

ساختار فیلتر جاروبرقی

فیلتر ها با توجه به انواع مختلفی که دارند، به شیوه های متفاوتی تولید می شوند. امروزه آن ها را در لایه های تکی، دو لایه ای و یا سه لایه ای میسازند. هر چقدر تعداد لایه های یک فیلتر بیشتر باشد، کیفیت بهتری دارد. این فیلتر ها اکثرا از جنس پلیمر بوده ولی در برخی مواقع از پارچه و یا الیاف نیز برای ساخت آنها استفاده میکنند. این فیلتر ها بافت بسیار متراکمی دارند به همین دلیل ذرات بسیار ریز را در خود جذب کرده و تنها اجازه عبور ذرات هوا را می دهند.

کاربرد اصلی فیلتر جاروبرقی

فیلتر ها ویژگی ها و مزیت های فراوانی دارند اما به طور کلی برای 2 هدف مورد استقاده قرار می گیرند.

 • جلوگیری از برگشت ذرات به محیط خانه

هدف اصلی استفاده از جاروبرقی ها، تمیز کردن محیط و ایجاد فضای بهداشتی است. جاروبرقی به راحتی می تواند آشغال ها و زباله های ریز را جمع آوری کند. اما برخی از این ذرات بسیار کوچک بوده و جذب محفظه جاروبرقی نمی شوند. فیلتر ها این ذرات را در خود جذب کرده و مانع بازگشت دوباره ذرات به محیط خانه می شوند. در حقیقت برای داشتن یک محیط کاملا بهداشتی و عاری از هرگونه گردوغبار و ذرات ریز آشغال، وجود یک فیلتر قدرتمند ضروری است.

 • جلوگیری از نفوذ ذرات به درون موتور

ذرات ریز جذب شده به داخل جاروبرقی بسیار خطرناک می باشند. چرا که آن ها جذب موتور شده و بر روی موتور می نشینند. افزایش ذرات روی و گرد و غبار ها بر روی موتور باعث از کار افتادن آن می شود. نیم سوز شدن موتور و یا خراب شدن آن در اثر نفوذ ذرات ریز به داخل موتور می باشد.

مزایای فیلتر جاروبرقی

استفاده از فیلتر یک امر ضروری است. این اجزا ویژگی های بسیار دارند که عبارت اند از:

 • ایجاد محیطی تمیز و کاملا بهداشتی
 • جذب حداکثری ذرات
 • ضد حساسیت بودن
 • محافظت از موتور و سایر اجزای جاروبرقی
 • و…

شکل ظاهری فیلتر جاروبرقی

فیلتر ها با توجه به نوعی که دارند، در اشکال مختلفی تولید می شوند. ولی اکثر فیلتر ها در شکل دایره ای و مستطیلی ساخته می شوند.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلتر ها در دو مدل قابل شست و شو و غیرقابل شست و شو طراحی می شوند. فیلتر های قابل شست و شو، پس از مدتی از جاروبرقی جدا شده و پس از شستن و خشک کردن روی جارو برقی نصب می کنند. اما در مقابل برای تمیز کردن فیلتر های غیرقابل شست و شو آن ها را از جاروبرقی جدا کرده و با تکان دادن تمیز می کنند. هر دو مدل فیتر، پس از مدتی استفاده باید تعویض شود.

به عنوان سخن پایانی می توان گفت: فیلتر یکی از اجزای بسیار با اهمیت جارو برقی می باشد که هم باعث تمیز و بهداشتی شدن محیط شده و هم موتور و سایر اجزای جاروبرقی را از خطرات و آسیب های احتمالی حفظ می کند.

[kkstarratings]
فرم پذیرش آنلاین
فرم درخواست
مقالات آموزشی

نمایندگی تعمیرات بوش

وقتی از نمایندگی تعمیرات یک برند صحبت می شود بطور ناخودآگاه یک مرکز مجهز و بروز برای تعمیرات انواع محصولات آن برند در ذهن نقش

بیشتر »